Разгледайте спиращото дъха използване на LED осветление за осветяване на най-известните сгради и структури в света.
Въведение
Способността да се използва светлина за подобряване на естетиката на сградите и конструкциите е основна част от архитектурния и ландшафтен дизайн от векове. Традиционните методи за осветление със сигурност са послужили добре на целта си, но появата на LED технологията позволи по-жизнени, рентабилни и устойчиви средства за осветяване на тези забележителности, създавайки ненадминато визуално изживяване за зрителите както наблизо, така и надалеч. В тази публикация ще разгледаме някои от най-емблематичните сгради и структури в света, които са интегрирали LED осветление като част от тяхната стратегия за дизайн на осветлението.
Операта в Сидни
Проектирана от датския архитект Йорн Утзон, Операта в Сидни е незабравима структура на хоризонта на най-известния град в Австралия. Сложната серия от големи сглобяеми бетонни "черупки" на сградата осигурява предизвикателно платно за дизайнерите на осветление. През 2012 г. Операта в Сидни претърпя драматичен фейслифт с инсталирането на нова LED осветителна система, способна да хвърли над 16 милиона различни цвята и нюанси върху вълнообразната повърхност на сградата. Проектът, озаглавен „Осветяване на платната“, превърна Операта във впечатляващ нощен спектакъл, способен да демонстрира непрекъснато променящ се набор от цветове и шарки в съответствие със специални събития, сезони и годишнини.
Айфеловата кула
Друга незабавно разпознаваема структура е Айфеловата кула в Париж, Франция. Тази историческа кула с желязна решетка, първоначално построена като входна арка за Световното изложение през 1889 г., е висока на впечатляващите 330 метра, което я прави най-високата сграда в Париж. Айфеловата кула е имала различни схеми за осветление през целия си живот, най-новата от които е завършена през 2008 г. Тази модерна LED система вижда 20 000 топли бели LED крушки, осветяващи кулата за нейните 20 милиона посетители годишно, консумирайки 30% по-малко енергия от предишни инсталации.
Сградата на робота (Gebaeude Robot)
Сградата на робота, или „Gebaeude Robot“ на немски, е поразително необичаен офис комплекс, разположен в квартал City-West на германската столица Берлин. Денонощната охрана на сградата е вдъхновение за нестандартния външен вид на сградата, който е, както подсказва името, оформен в образа на гигантски робот. Екстериорът на сградата е облечен в енергийно ефективни LED ленти, които могат да показват широк спектър от цветове, а в някои случаи шарки и анимации. LED светлините могат да се управляват от потребителите чрез уеб приложение, което позволява висока степен на взаимодействие между сградата и нейната среда.
Сградата на Ашмор
Сградата Ashmore е десететажен, среден студентски жилищен комплекс, разположен в сърцето на Еймс, Айова. Сградата, която е завършена през 2014 г., разполага с жива LED осветителна система, която действа като „светлинно платно“ за преминаващия трафик и жителите наблизо, на които да се наслаждават. Системата за промяна на цвета, която се програмира и контролира от екипа за управление на сградата, служи като непрекъснато променящ се фар на хоризонта на града.
Заключение
Тъй като използването на LED осветление продължава да се разпространява, е ясно, че ще продължим да виждаме все по-голям брой сгради и структури, възприемащи технологията за създаване на по-ангажиращи и динамични светлинни дисплеи. Тези инсталации, които позволяват по-висока степен на взаимодействие, гъвкавост и контрол в сравнение с традиционните методи за осветление, ще продължат да ни изненадват и вдъхновяват за години напред.
Свързани Статии:
- Соларно фасадно осветление
- Топлата и студената светлина в фасадното осветление: Ефекти и въздействие
- Фасадно осветление и публичното изкуство
- Създаване на динамични ефекти с LED фасадно осветление
- Фасадно осветление и виртуални проекции
- Фасадно осветление и влияние върху градската среда